Adapteri XT60-uros -> 2x XT60-naaras
7,99
Turun varastossa, toimitus: 1-2 pv tai nouto
Esittely
Laadukas XT60-Y-adapterikaapeli sähköpotkulaudan lisälaitteille
Tämä korkealaatuinen XT60-Y-adapterikaapeli (1x uros -> 2x naaras) on suunniteltu sähköpotkulautojen ja muiden sähköisten kulkuvälineiden helppoon ja turvalliseen lisälaitteiden kytkentään. Sen avulla voit jakaa yhden XT60-virtalähteen kahdelle eri laitteelle, kuten lisävaloille, GPS-paikantimille tai muille lisävarusteille. Huomioithan, että tämä kaapeli on tarkoitettu ensisijaisesti virranjakoon lisälaitteille – akkujen rinnankytkentään tarvitaan yleensä liittimet päinvastaisessa järjestyksessä. Löydät valikoimastamme myös erillisen tuotteen akkujen rinnankytkentään.
Tärkeimmät hyödyt ja ominaisuudet
- Luotettava virranjako lisälaitteille: Adapteri mahdollistaa sähköpotkulaudan virran jakamisen turvallisesti kahdelle eri lisälaitteelle ilman tarvetta johtojen omatoimiselle kuorimiselle tai kolvaamiselle.
- Huippulaadukkaat silikonikaapelit: Kaapeleissa käytetään erittäin joustavaa ja taipuisaa silikonieristystä, joka kestää erinomaisesti tärinää, kulutusta sekä korkeita lämpötiloja.
- Optimaalinen 14 AWG -paksuus: Paksu 14 AWG -johdin varmistaa erinomaisen virranjohtavuuden ja minimaalisen vastuksen, mikä takaa vakaan ja häiriöttömän virransyötön kytketyille laitteille.
- Kompakti ja siisti asennus: Johtojen kompakti pituus estää ylimääräisen johtosotkun syntymisen sähköpotkulaudan akkukotelossa tai ohjaustangon sisällä, pitäen asennuksen siistinä.
Usein kysytyt kysymykset (UKK)
Voinko käyttää tätä kaapelia kahden akun kytkemiseen rinnakkain?
Akkujen rinnankytkennässä liittimien suunnan tulee useimmiten olla päinvastainen (2x uros -> 1x naaras), jotta akut saadaan liitettyä säätimeen. Jos etsit ratkaisua kahden akun yhdistämiseen, suosittelemme tutustumaan valikoimastamme löytyvään akkujen rinnankytkentäkaapeliin.
Miksi kaapelin materiaalina on käytetty juuri silikonia?
Silikonipintaiset kaapelit ovat huomattavasti perinteisiä PVC-kaapeleita taipuisampia ja pehmeämpiä. Tämä tekee asennuksesta ahtaisiin tiloihin, kuten sähköpotkulaudan dekkiin, huomattavasti helpompaa. Lisäksi silikoni kestää erinomaisesti sähköpotkulaudan tärinää ja lämpötilanvaihteluita.
Tarvitseeko asennuksessa työkaluja tai kolvausta?
Ei tarvitse. Kaapeli on varustettu valmiiksi valetuilla ja suojatuilla XT60-liittimillä, joten kyseessä on täysin “Plug & Play” -ratkaisu. Liität vain yhteensopivat liittimet toisiinsa, ja asennus on valmis.
Tekniset tiedot
- Liittimet: 1x XT60 uros (male) -> 2x XT60 naaras (female)
- Kaapelin tyyppi: Joustava ja lämmönkestävä silikonikaapeli
- Johtimen paksuus: 14 AWG
- Johtojen pituus: n. 10 cm
- Kokonaispituus: n. 13,5 cm
- Käyttökohde: Sähköpotkulautojen, RC-laitteiden ja muiden sähköajoneuvojen lisälaitteiden kytkentä ja virranjako






